Ovo su koraci koje treba slijediti dođe li do uboda pčele:

1
Ako dođe do napada pčela treba se što brže udaljiti od mjesta napada, pokušati zadržati prisebnost i ne mlatarati rukama gnječeći pčele. Gnječeći ih oslobađa se miris koji ostatak roja poziva na napad. Pčele odustaju od potjere nakon 20 do 30 metara.
2
Oprezno izvući žalac ako je ostao zabijen u mjesto uboda, pritom strogo vodeći računa da ga se prstima ne stisne jer tada dođe do ubrizgavanja cjelokupne količine otrova koja se nalazi u kesici pri dnu žalca.
3
Na mjesto uboda potrebno je što prije staviti nešto hladno i držati što duže da se spriječi preveliko oticanje. Oteklina nije znak jake alergijske reakcije nego normalna pojava prilikom uboda. Postoje mnogi farmaceutski proizvodi koje se može staviti na mjesto uboda, a mogu se nabaviti u slobodnoj prodaji. Treba paziti da se mjesto uboda pokuša držati čistim da ne bi došlo do infekcije.
4
Ako dođe do uboda u posebno opasna mjesta poput usne šupljine, jezika, ždrijela, vrata ili genitalija treba poduzeti gore navedene korake, smiriti se i pokušati doći čim prije do liječnika. Posebno treba obratiti pozornost na malu djecu i dojenčad.
5
Oteklina prolazi u roku od dva do tri dana, ovisno o mjestu uboda i količini otrova koji je u tijelo dospio. Valja imati na umu da pčela u trenutku uboda ispusti otprilike 20% otrova iz mjehura koji otrov sadrži. Kad žalac ostane u koži, mišić pumpa ostatak otrova iz vrećice još 15 minuta. Zato je vrlo važno žalac izvaditi pazeći da se preostali otrov ne ušprica stiskanjem.
6
Ubodi osa i stršljenova puno su opasniji. Oni ne ostavljaju žalac i mogu ubosti više puta za redom. Kemijski sastav njihovog otrova razlikuje se od pčelinjeg tako da dobro podnošenje uboda pčele nije garancija da će tako biti i kod uboda ose ili stršljena.